Rysowanie samopoczuciaKażdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Twoje dziecko także. Chociaż wydaje się nam, że czasem jego reakcje są wyolbrzymione, to pamiętajmy, że troski, problemy i ich waga dla nas jest rożna w zależności od wieku. Nie oznacza to, że któreś z nich są bardziej lub mniej ważne, wszystkie są istotne. Dla pięciolatka wyjście do przedszkola i zabawa z kolegami jest w danym momencie całym światem, tak jak później dla nas dorosłych praca, dom, czy nasze obowiązki. Nie umniejszajmy troskom i problemom naszych dzieci, pozwólmy im wyrazić siebie. Dzieci w obecnych czasach niezależnie od tego czy są przedszkolakami czy nastolatkami poddane są bardzo dużej presji otoczenia, domu, szkoły, czy przedszkola. Wszystko prze do przodu, a dzieci zostają wrzucone w ten świat i mają się do niego dostosować. Może jednak warto się zatrzymać, zwolnić, podzielić swoimi uczuciami. Świetnym sposobem na poświęcenie sobie trochę czasu, zarówno, przez same dzieci, jak i nas samych, jest zilustrowanie nastroju.

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest nieswoje w tzw. „nie w sosie”, usiądź i zaproponuj, żebyście narysowali swój nastrój, swoje samopoczucie. Można zrobić to na kilka sposobów.

Przygotuj kartkę papieru narysujecie termometr, górę lub wysokie drzewo, wskażcie poziom radości, smutku, złości i innych emocji, a następnie oznaczcie na nim swoje samopoczucie - poziom nastroju. Moment zdecydowania i zwrócenia się ku swojemu wnętrzu, by określić w jakim się jest stanie, jest momentem uważności i pozwala nam się wyciszyć i uspokoić. Możecie wieczorem powtórzyć ćwiczenie i zobaczyć, jak zmieniło się Wasze, Twojego dziecka samopoczucie w stosunku do wcześniejszego momentu.

Możecie także po prostu narysować swoje samopoczucie. Powiedz swojemu dziecku usiądźmy na chwilę i spróbujmy / spróbuj zastanowić się nad tym, jak się czujesz i to narysować. Może to być wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. Można narysować swój nastrój malując pory roku, chmury, deszcz - kiedy jest nam smutno bądź słońce w chwilach radości. Można także odmalować odmienne nastroje na twarzy dziecka używając różnych kolorów i układu ust. To jest Wasz nastrój i Wasza wyobraźnia. Ilustrując swój nastrój dziecko skupia się na sobie, rysując odpręża się i uspokaja, uświadamia sobie swoje emocje, wycisza się i poznaje siebie.

Ty też możesz spróbować. Zatrzymaj się wraz se swoim dzieckiem i narysuj swoje samopoczucie

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie