Wdzięczność

Zaktualizowano: 28 maj 2021Jest wiele metod radzenia sobie ze stresem, smutkiem, trudnościami, natłokiem myśli, lękiem czy trudnymi do zniesienia emocjami. Pierwszym krokiem jest chęć wewnętrznej zmiany. Jeśli postanowimy popracować nad sobą, poznać siebie i siebie polubić, zaakceptować swoje wady i zalety, możemy w kolejnych krokach stosować różne techniki samorozwoju skierowanego do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jedną z nich, która pozwala na zauważenie piękna naszego życia, jak i otaczającego nas świata, jest WDZIĘCZNOŚĆ, którą można praktykować na różne sposoby – w każdym momencie swojego życia, w ciągu dnia, przed spaniem, po obudzeniu się, idąc do pracy, czy planując nasze zobowiązania na kolejne dni. Najprościej mówiąc, kiedy tylko chcemy.

Jest to bardzo proste, możecie każdego dnia wpisać w kalendarzu, za co jesteście wdzięczni, co uczyniło Was szczęśliwymi w danym dniu. Na końcu roku będziecie mieć 365 powodów wdzięczności - radości. Możecie po prostu każdego dnia powiedzieć do siebie za co jesteście wdzięczni. Możecie także na małej karteczce zapisać każdego dnia powód wdzięczności – powód szczęścia i wrzucić go do specjalnie przeznaczonego do tego słoiczka, kasetki czy pudełeczka i gromadzić te wdzięczności, a na końcu roku spojrzeć na nie wszystkie, przeczytać je i cieszyć się tym, jak wiele macie powodów wdzięczności i radości. Przezroczysty słoik jest bardzo dobrym pomysłem na tę praktykę, ponieważ z dnia na dzień przybywa karteczek, więc widzicie, jak dużo się ich gromadzi. Można powody wdzięczności zapisywać, naklejać, dorysowywać na drzewie wdzięczności… Jest to udowodniona metoda, która pozytywnie wpływa na nasze życie i poprawia poziom naszego zadowolenia.


Może myślicie – nie mam powodów do radości – za co mam być wdzięczna / wdzięczny. Jest to oczywiście sprawa indywidualna, ale wszystko jest powodem do wdzięczności i radości, także bardzo małe rzeczy. Choć to, co dla jednych jest małe, dla drugich może znaczyć bardzo wiele.

Możesz być wdzięczna / wdzięczny: za słońce, drzewo, śpiew ptaków, piękną pogodę, czy deszcz…, za rozmowę z mamą, tatą, mężem, żoną, bratem, siostrą, przyjaciółką, przyjacielem, koleżanką, kolegą, nieznajomym…, za uśmiech przypadkowej osoby, za dobre słowo czy gest, za to, że ktoś jest obok, za kota, psa, żółwia, królika…, za wzrok, słuch, smak, węch…, za ręce, nogi i ciało, za umysł, za dzieci, za rodziców, za posiłek, za pracę, za wodę, za zdrowie bądź dzień lepszego samopoczucia, za spotkanie w dobrym towarzystwie, za kąpiel w ciepłej wodzie, za kolację w restauracji, za film w kinie, za wieczór przed telewizorem, za wieczór z książką, za uścisk najbliższych, za zabawę z dzieckiem, za wycieczkę, za kakao… Powodów do wdzięczności jest nieskończenie wiele, wystarczy zacząć je zauważać. Każdy dzień w nie obfituje.4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie